Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konferencja: DECYZJA.DZIAŁANIE.WPŁYW - Aktywność kobiet

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Ważne wydarzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Salome
Kul (Cool)



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Greifenberg

PostWysłany: Pią 18:03, 16 Sty 2009    Temat postu: Konferencja: DECYZJA.DZIAŁANIE.WPŁYW - Aktywność kobiet

Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji
oraz Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ
mają zaszczyt zaprosić Państwa na:

Ogólnopolską Konferencję Naukową
„Decyzja. Działanie. Wpływ.
Aktywność kobiet w perspektywie międzykulturowej”


Przedmiotem konferencji będą indywidualne działania kobiet lub grup kobiecych, które wpływają na życie całej wspólnoty – zarówno te wyrażone w oficjalnym dyskursie, jak i przemilczane. Interesuje nas przede wszystkim perspektywa międzykulturowa.
Interesują nas referaty odwołujące się do rzeczywistych sytuacji. Ze względu na interdyscyplinarny charakter konferencji zagadnienie może zostać poruszone z perspektywy filozoficznej, antropologicznej, socjologicznej, prawniczej, psychologicznej, językoznawczej...

Proponujemy, aby skupić się na następujących kwestiach:

Czy kobiety podejmują decyzje wiążące dla całej wspólnoty?

W kontekście tego pytania proponujemy przyjrzeć się sytuacjom, w wyniku których formalne lub nieformalne zrzeszenia kobiet lub też konkretne kobiety podejmowały lub podejmują decyzje o strategicznym znaczeniu dla życia wspólnoty. Czy kobiety sprawują władzę? Czy decydują o ustawodawstwie, sądownictwie, czy w ich rękach spoczywa władza wykonawcza? Czy kobiety podejmują decyzje istotne dla zdrowia, bezpieczeństwa, dobrobytu członków wspólnoty lokalnej, plemienia, narodu, państwa? Czy miały miejsce sytuacje, w których kobieta/kobiety sprawowały władzę absolutną? W jaki sposób społeczne oczekiwania wobec kobiet wpływają na ich dostęp do władzy jak również na charakter podejmowanych przez nie decyzji?

Czy kobiety podejmują działania mające na celu dokonanie przeobrażeń wspólnoty, w której żyją?

Interesować nas będą działania podejmowane przez kobiety, mające na celu dokonanie przeobrażeń w obrębie całej wspólnoty. Czy kobiety się zrzeszają, organizują protesty, strajki, manifestacje? Czy podejmują działania o charakterze naukowym, intelektualnym, społecznym mające na celu lub w wyniku których zmianom ulega mentalność, styl życia, warunki egzystencji członków wspólnoty?

Czy kobiety wywierają wpływ na życie wspólnoty?

Znaczenie kobiet dla życia wspólnoty może być znaczne, mimo że nie wyraża się w postaci jawnych działań. Czy kobiety, które nie mają władzy w sensie formalnym, nie podejmują zorganizowanych i widocznych działań, nie mają żadnego znaczenia dla życia wspólnoty? Proponujemy, aby przyjrzeć się wspólnotom, w których nie mówi się o decyzjach i działaniach kobiet, jak również, aby przyjrzeć się sytuacjom, w których rola kobiety lub kobiet nie została zauważona, wyeksponowana, nie stała się częścią przekazu, choć wiele wskazuje na to, iż była znaczna.


Czy kobiety poprzez twórczość artystyczną biorą udział w kreowaniu rzeczywistości?

Interesuje nas odpowiedź na pytanie - na ile kobiety jako artystki wpływają na rzeczywistość. Jak odbierana jest ich twórczość, jakie tematy podejmują, czy dysktuje się o ich działalności? Jeśli tak, co w chodzi w zakres tych dyskusji? Jakie miejsce kobiety-artystki zajmują w swojej społeczności? Proponujemy przyjrzeć się nie tylko zachodniej sztuce „wysokiej”, ale także przejawom kobiecej działalności artystycznej w innych kręgach kulturowych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Gdzie?: Kraków 26-27 marzec 2009
Kto jest zaproszony?: Studenci i doktoranci, a także wszyscy, których zainteresowania pokrywają się z przedstawioną tematyką.

Kalendarium:

Przyjmowanie abstraktów: do 28 lutego 2009 r.
Ustalenie ostatecznej listy uczestników: 8 marzec 2009 r.
Konferencja: 26-27 marzec 2009 r.
Termin nadesłania tekstu publikacji pokonferencyjnej: 22 maj 2009r.

W jaki sposób można zaaplikować?:

• W pierwszym etapie prosimy o wypełnienie ankiety ( kwestionariusza osobowego) oraz nadesłanie abstraktu referatu o objętości jednej strony A4 na adres: [link widoczny dla zalogowanych]
• Abstrakt powinien zawierać następujące elementy: imię i nazwisko, tytuł referatu, krótki opis oraz dodatkowe informacje o przekazie ( np. użycie materiałów audiowizualnych: prezentacja, film itp.)
• Długość referatu nie może przekroczyć 15 minut.
• Do 8-ego marca otrzymają Państwo informację zwrotną czy referat został zaakceptowany. Drogą mailową dostarczone zostanie zaproszenie, a także dalsze informacje logistyczne (dot. dojazdu, noclegu itp.). Zaakceptowani prelegenci są proszeni o potwierdzenie uczestnictwa w przeciągu trzech dni od daty otrzymania zaproszenia.

Czy pobierana jest opłata konferencyjna?

Opłata konferencyjna wynosi 30 zł. W jej ramach zapewniamy materiały konferencyjne oraz catering podczas konferencji. Szczegółowe informacje na temat uiszczenia opłaty przekażemy prelegentom po 8. marca.

Czy organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie?

Nie, organizatorzy zapewniają tylko catering podczas konferencji.. Zakwaterowanie i wyżywienie leży w gestii prelegenta. Na życzenie możemy przekazać listę tanich miejsc noclegowych w Krakowie. Organizatorzy nie zwracają także kosztów dojazdu.

Czy jest publikacja pokonferencyjna? Jaką ma formę?

Prelegenci zobowiązani są do nadesłania referatów w formie pisemnej do 22 maja. Referat powinien mieć objętość 5-10 stron (maksymalnie) oraz spełniać wymogi standardowego tekstu naukowego.
Publikacja zostanie wydana w formie tradycyjnej (papierowej) oraz elektronicznej.

Osoby zainteresowane proszone są o maila na : [link widoczny dla zalogowanych] - wtedy otrzymają formularz zgłoszeniowy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Pon 22:55, 23 Mar 2009    Temat postu:

Kobieto puchu marny?

Kobiety potrafią być silne, kreatywne i aktywne. Chcesz dowiedzieć się jak żyją, pracują i realizują swoje możliwości w różnych miejscach świata i czy zawsze tak było? Jak kobiety zmieniają rzeczywistość wokół siebie? – Zapraszamy!
Koło Naukowe Studentów Porównawczych Studiów Cywilizacji we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Filozofii UJ zorganizowało ogólnopolską konferencję naukową pod hasłem „Decyzja. Działanie. Wpływ. - Aktywność kobiet w perspektywie międzykulturowej”. Studenci i doktoranci z uniwersytetów z całej Polski zaprezentują swoje referaty w dwóch blokach tematycznych.
Pierwszego dnia(czwartek 26 III) w Bibliotece Wojewódzkiej będzie można usłyszeć o kobiecej działalności w różnych kręgach kulturowych – Japonia, Ameryka Południowa, Indie, Bliski Wschód a na zakończenie odbędzie się spotkanie z aktywnymi kobietami z różnych krajów, które opowiedzą o realiach i drodze kariery w miejscach z których pochodzą.
Piątek (27 III) poświęcony jest kobiecej aktywności w Europie. Usłyszymy między innymi o ruchu kobiecym w Polsce na przełomie XX i XIX wieku, o kobietach działających w polityce i tych zmagających się z domowymi problemami.
Celem konferencji jest spojrzenie na temat kobiecej aktywności z różnych perspektyw; antropologicznej, socjologicznej, prawniczej...Chcemy wywołać dyskusję na temat tego jak kobiety wpływają na wspólnotę, w której żyją. Jakie są możliwości i konsekwencje aktywnego zaangażowania kobiet w życie tej wspólnoty.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką i tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak wygląda rzeczywistość kobieca poza Europą. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 27 marca 2009 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółówy program konferencji znajduje się na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym J.M Rektora UJ prof.dr hab. Karola Musioła oraz Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji,
Partnerem konferencji jest Stowarzyszenie Meritum.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Ważne wydarzenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin