Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żuławski FEST (Kraków, Kino Pod Baranami, 15-20 grudnia 2008

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Spojrzenie w przeszłość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KSS
Czereśniak



Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:45, 12 Gru 2008    Temat postu: Żuławski FEST (Kraków, Kino Pod Baranami, 15-20 grudnia 2008

ŻUŁAWSKI FEST
przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego
15-20 grudnia 2008
Kino Pod Baranami


Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego organizowany we współpracy z Krytyką Polityczną, Instytutem Sztuki i Krakowską Szkołą Scenariuszową. W ramach przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć reprezentatywne dla twórczości reżysera filmy, zarówno powstałe w Polsce, jak i zrealizowane na emigracji, we Francji. Przeglądowi będzie towarzyszyć promocja książki, wywiadu-rzeki Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego z Andrzejem Żuławskim. Imprezę zwieńczy spotkanie z Reżyserem. Wszystkie filmy poprzedzone zostaną prelekcjami wybitnych filmoznawców.

BILETY:
12 zł (normalny)
10 zł (ulgowy)
Karnet (6 filmów): 48 zł

PROGRAM:

poniedziałek, 15 grudnia, g. 20.15
(prelekcja przed filmem: dr Piotr Marecki)
SZAMANKA
Polska/Francja 1996,
obsada: Iwona Petry, Bogusław Linda, Piotr Machalica



Pierwszy polski film Andrzeja Żuławskiego, nakręcony po wieloletnim pobycie we Francji.
Na krakowskim dworcu kolejowym Michał żegna się z bratem, który polecił mu zająć się wynajęciem jego mieszkania. Okazja nadarza się szybciej, niż przypuszczał. Podchodzi do niego dziewczyna o pseudonimie Włoszka. Jest studentką Akademii Górniczo - Hutniczej i właśnie szuka kwatery. W mieszkaniu brata Michał podrywa dziewczynę. Ta początkowo nie reaguje, ale wkrótce podejmuje grę. Michał i Włoszka kochają się namiętnie, ale bez zobowiązań. Ich drogi rozchodzą się. Michał jest antropologiem. Wraz ze swoim asystentem i grupą studentów prowadzi wykopaliska. Po długich poszukiwaniach udaje im się wydobyć z bagien znakomicie zachowane zwłoki szamana, żyjącego przed trzema tysiącami lat. Młody profesor jest pochłonięty swoim odkryciem, ale zafascynuje go coś zupełnie innego. Ponowne spotkanie z Włoszką rozpocznie bowiem burzliwy związek.. (www.filmpolski.pl)

wtorek, 16 grudnia, g. 20.15
(prelekcja przed filmem: prof. dr hab. Tadeusz Lubelski)
BŁĘKITNA NUTA
Francja 1991,
obsada: Janusz Olejniczak, Sophie Marceau, Roman Wilhelmi



Film przedstawia 36 godzin z życia Fryderyka Chopina. Pewnego letniego dnia 1846 roku, George Sand wyprawia przyjęcie w swojej wiejskiej posiadłości w Nohant. Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. malarz Eugene Delacroix, śpiewaczka operowa Pauline Viardot i rosyjski pisarz Ivan Turgenev. Długotrwający związek Sand z Chopinem zmierza ku końcowi. Sytuację stara się wykorzystać młoda Solange, zakochana w polskim pianiście. Film jest indywidualnym spojrzeniem Żuławskiego na życie Chopina i jego relacje z najbliższymi, którzy są przedstawieni jako samolubni, małostkowi i płytcy oportuniści, podczas gdy Chopin został sportretowany jako tragiczny, niezrozumiany przez otoczenie geniusz. (www.wikipedia.pl)

środa, 17 grudnia, g. 20.15
(prelekcja przed filmem: dr Agnieszka Morstin-Popławska)
TRZECIA CZĘŚĆ NOCY
Polska 1971,
obsada: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki



Pełnometrażowy debiut Andrzeja Żuławskiego. Akcja filmu rozgrywa się w czasie okupacji hitlerowskiej. Ukazuje wydarzenia wojenne w konwencji apokaliptycznej i onirycznej. Głównym bohaterem jest Michał, któremu Niemcy zabijają (we dworku na skraju lasu) matkę, żonę Helenę i synka. Michał ucieka do miasta. Przypadkiem spotyka tam w starym domu rodzącą właśnie kobietę, Martę, łudząco podobną do jego zmarłej żony. Michał postanawia zaopiekować się kobietą i jej dzieckiem. By ich utrzymać, zostaje karmicielem wszy w instytucie produkującym szczepionki przeciw tyfusowi. Ma zamiar również odbić z rąk hitlerowców Jana; męża Marty, który został zatrzymany przez Niemców omyłkowo zamiast Michała. (www.wikipedia.pl)

czwartek, 18 grudnia, g. 20.15
SPOTKANIE z ANDRZEJEM ŻUŁAWSKIM oraz autorami wywiadu-rzeki z reżyserem, Piotrem Kletowskim i Piotrem Mareckim.
Spotkanie prowadzi Sebastian Liszka.

czwartek, 18 grudnia, g. 21.30
OPĘTANIE[/size]
Francja 1981,
obsada: Isabelle Adjani, Sam Neill, Margit Carstensen



Marc wraca po dłuższej nieobecności (prawdopodobnie wypełniał jakąś misję szpiegowską) do swego mieszkania w Berlinie i zastaje dom pogrążony w chaosie. Kilkuletni synek jest zaniedbany, żona Anna - nieobecna duchem, dziwnie roztargniona i rozdrażniona. Wyznaje mężowi, że ma kochanka, Heinricha, i mimo rozpaczy Marca nie zamierza zrywać tego związku. Ale ukrywa przed mężem jeszcze coś, bo chociaż znika na całe dnie, wcale nie spędza tego czasu z Heinrichem. Marc wynajmuje prywatnego detektywa, który odkrywa z przerażeniem, że Anna utrzymuje intymne relacje z ohydnym monstrum, ni człowiekiem, ni zwierzęciem. Kobieta zabija detektywa, a potem następnego, który wyruszył na poszukiwanie swego poprzednika. Do mieszkania, w którym przebywa potwór karmiony ciałami ofiar, trafia wkrótce również Heinrich. Anna rani go, ale mężczyźnie udaje się uciec. O strasznym odkryciu powiadamia Marca. (PAT).

piątek, 19 grudnia, g. 20.15
(prelekcja przed filmem: dr Piotr Kletowski)
DIABEŁ
Polska 1972,
obsada: Wojciech Pszoniak, Leszek Teleszyński, Małgorzata Braunek



Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Żuławskiego. Zatrzymany na kilkanaście lat przez PRL-owską cenzurę, doczekał się premiery dopiero w 1988 roku..
Akcja rozgrywa się w styczniu 1793 roku podczas wkroczenia wojsk pruskich do Wielkopolski. Nieznajomy (Pszoniak) wyprowadza z więziennego klasztoru, młodego szlachcica Jakuba (Teleszyński) wraz z zakonnicą. Niedoszły królobójca, wyraźnie oszołomiony torturami Jakub, wraca w towarzystwie zakonnicy w rodzinne strony, ale spotkanie z rodzicami, rodzeństwem, przyjacielem oraz narzeczoną, tylko potęguje w nim opętanie. Nieznajomy wręcza Jakubowi brzytwę i każe "oczyszczać". Jakub postanawia rozliczyć się z najbliższymi, którzy pogrążyli się w zdradzie i moralnej rozpuście, zatraca przy tym poczucie realności. (www.filmpolski.pl)

sobota, 20 grudnia, g. 20.15

(prelekcja przed filmem: Sebastian Liszka)
NA SREBRNYM GLOBIE
Polska 2000,
obsada: Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Iwona Bielska



Po sukcesie Najważniejsze to kochać, Żuławski powrócił z Francji do Polski i rozpoczął realizację filmu fantastycznego na podstawie trylogii powieściowej stryjecznego dziadka Jerzego Żuławskiego. Zdjęcia do kręconego z olbrzymim rozmachem, jak na polskie warunki, filmu (plany zdjęciowe m.in. na Kaukazie i w Mongolii), zostały przerwane w 1977 roku decyzją wiceministra kultury i sztuki Janusza Wilhelmiego. Z rozkazu dygnitarza zniszczono scenografię i wiele kostiumów wykorzystanych w filmie. Przerwany w 4/5 film został dokończony dopiero 11 lat później, u schyłku PRL-u.
Mała grupka badaczy kosmosu opuszcza Ziemię w poszukiwaniu wolności i szczęścia. Lądują na nieznanej planecie i rozpoczynają budowę nowej cywilizacji. Badacze wkrótce umierają a ich potomkowie powracają do prymitywnej kultury, wymyślają nowe mity i nowego Boga... Po latach na planecie pojawia się ekspedycja Marka. Potomkowie badaczy kosmosu upatrują w Marku zbawiciela, który wyzwoli ich spod jarzma skrzydlatych potworów Szernów. (www.wikipedia.pl)

Zapraszamy także na:
Wykład mistrzowski ANDRZEJA ŻUŁAWSKIEGO
w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej
(sala konferencyjna, Centrum Biurowe Lubicz, ul. Lubicz 23)
piątek, 19 grudnia, g. 15:00
wstęp wolny


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Spojrzenie w przeszłość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin