Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pokaz japońskich sztuk walki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Spojrzenie w przeszłość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Wto 0:49, 01 Kwi 2008    Temat postu: Pokaz japońskich sztuk walki

Pokaz japońskich sztuk walki

MANGGHA

10 kwietnia, godzina 18.00

Wstęp wolny


Komei Sekiguchi


Sensei Sekiguchi już w młodym wieku trenował Goju ryu karate, kendo, kobudo i yawara (krótki kij). W szkole średniej poświęcił się sztuce Iai, przyjąwszy jako swoje motto domenę kobudo "Wygrać z samym sobą". Przez ostatnich kilkanaście lat odwiedził ponad 50 państw, szerząc kulturę i ideały, jakie niesie ze sobą sztuka Iai.

Sensei Sekiguchi jest przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Laido oraz przewodniczącym Japońskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki. Kiedy został 21 soke szkoły Muso Jikiden Eishin Ryu, zmienił swoje imię Takaaki na Komei (w j. japońskim zapisuje się je tymi samymi znakami) – widnieje ono dziś w nazwie szkoły: Komei Jyuku Muso Jikiden Eishin Ryu.



Iaijutsu:


Iaido wywodzi się z iaijutsu – klasycznej sztuki walki mieczem samurajskim, i polega na symulowanej walce kataną. Ten japoński miecz z charakterystyczną zakrzywioną klingą ostatecznie stał się główną bronią samurajów i do dziś jest wyrazem ducha średniowiecznej Japonii. Stare iai stanowi opozycję do kendo, sportu walki, gdzie dwóch uzbrojonych przeciwników ściera się ze sobą, używając specjalnie przygotowanych i połączonych ze soba kijków bambusowych. Iai składa się z technik obrony i kontrataku wykonywanego przez pojedynczego wojownika stosującego techniki błyskawicznego dobywania miecza.



Nobuko Shimizu sensei


Sensei Shimizu, uczennica sensei Akiko Toyi, uzyskała się 8 dan szkoły Jikishinkage Naginata Ryu. Postanowiła jednak stworzyć własny styl, nastawiony na bardziej realna walkę z przeciwnikiem, tak jak to miało miejsce kilka wieków temu. Z tej tradycji zaczerpnęła wiele charakterystycznych elementów, m.in. chiburi (strzepnięcie krwi z ostrza) czy noto (schowanie broni). Jej poglądy okazały się bliskie poglądom senseia Sekiguchiego, dlatego uczy swego stylu w jego Dojo.

Sensei Shimizu jest nie tylko wybitną i utalentowaną nauczycielka walki halabardą naginata. Posiada szeroką wiedzę w innych dziedzinach sztuki, jak chanoyu (ceremonia parzenia herbaty) czy kado (sztuka układania kwiatów).


Naginatajutsu:


Naginatajutsu to styl walki japońską halabardą naginata. Stanowiła ona nieodłączną broń yamabushi – mnichów z gór, oraz walczących kobiet. Nie była tak popularna wsród samurajów jak miecz, jednak „głupcem był ten, kto jej nie doceniał”. Przypomniające miecz ostrze osadzone na dwumetrowym drzewcu dawało ogromne możliwości wykorzystania go w walce.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Spojrzenie w przeszłość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin