Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kino cheder

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Spojrzenie w przeszłość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Salome
Kul (Cool)



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Greifenberg

PostWysłany: Pon 22:02, 06 Paź 2008    Temat postu: kino cheder

Kino Cheder
Pierwsza projekcja 23 października 2008, godz. 18.00


Filmowy program KINA CHEDER to unikalny klub dyskusyjny, poruszający aktualne i ważne tematy społeczno-artystyczne. Bazując na wieloletnim doświadczeniu organizatorów Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, na którym co roku prezentowane są filmy fabularne i dokumentalne poruszające tematykę żydowską, chcemy stworzyć przestrzeń do swobodnej wymiany myśli wokół tematów wyświetlanych filmów.

23 października 2008, godz. 18.00

Lekcja Hebrajskiego
Reż. David Ofek, Izrael, 2007, 123 min.

Chin zostawia swoją córkę w Chinach i wyjeżdża do Izraela by zarobić na życie. Sprząta w domu Ehud’a. Oboje zakochują się w sobie. Sasza nigdy nie brał pod uwagę wyjazdu do Izraela. Ale po czterech latach od wyjazdu jego żony wraz z córką z Rosji, zrozumiał, że życie bez nich nie ma sensu. Zostawia świetnie płatną pracę i zaczyna żyć w najgorszej dzielnicy Tel Avivu. Te i inne postaci spotykają się na zajęciach języka hebrajskiego Ulpan. Ich osobiste opowieści mieszają się ze skomplikowanymi historiami izraelskiej rzeczywistości. To obraz społeczeństwa izraelskiego widzianego oczami obcokrajowców.

30 października 2008, godz. 18.00

Hungry Hearts
Reż. E. Mason Hopper, USA, 1922, 80 min.

Hungry Hearts to opowieść o losach rodziny Levinów – emigrantów z Europy Wschodniej, osiadłych w nowojorskiej dzielnicy Lower East Side. Abraham, pobożny ojciec, uczony ale nieinteresujący się biznesem, ma trudności z utrzymaniem rodziny i przystosowaniem się do życia w Ameryce. Jego córka Sara szoruje podłogi w kamienicy, by zarobić i “stać się kimś”. Hanna – matka, dostojna matrona, zaciska pasa i oszczędza na pomalowanie kuchni na biało, a właścicielka w zamian podnosi czynsz ze względu na wyższy standard. Kręcony na ulicach Lower East Side, ten słodko-gorzki klasyk przedstawia nadzieje i ciężkie doświadczenia żydowskich emigrantów w “nowym świecie”.

6 listopada 2008, godz. 18.00

Na jednej ziemi - dzień dobry, panie Abu Bassem
Reż. Nissim Mossek, Izrael, 2004, 72 min.

Kręcenie tego filmu trwało blisko 20 lat. W 1986 roku, autor, Nissim Mossek, zainteresował się ulicą we wschodniej Jerozolimie przy Ścianie Płaczu. Arabowie zamordowali tam wówczas żydowskiego studenta, co spowodowało wybuch pierwszej intifady. Autor na przestrzeni tak długiego okresu pokazuje relacje między sąsiadami przy tej właśnie ulicy. Tytułowy Abu Bassem to Arab, sprzedawca humusu. Obok mieszka Danny Robbins, prawnik, który przeprowadził się tu z Nowego Jorku, aby spełnić życiowe marzenie. Obaj pragną tylko jednego: pokoju. Starają się pokazać, że są rozsądni i nie kierują się uprzedzeniami. Film pokazuje konflikt izraelsko-palestyński w zupełnie innej skali, na tle codziennego życia i zwykłych spraw.

Podziękowania dla Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej za udostępnienie listy dialogowej.

13 listopada 2008, godz. 18.00

The Jews of the Spanish Homeland
Prod: Ernesto Giménez Caballero, Hiszpania, 1929, 13 min.

Odrestaurowany dokument ilustrujący sefardyjskie społeczności w Salonikach, Konstantynopolu, Jugosławii i Rumunii oraz dawne centra życia żydowskiego w Hiszpanii. Film kręcony w latach 20 poprzedniego wieku, pokazuje społeczności, które w trakcie Holokaustu zostały całkowicie zlikwidowane. Poprzez rysunki Caballero ilustruje żydowskie diaspory w Europie, Północnej Afryce oraz obu Amerykach, które są owocami wygnania Żydów z Hiszpanii w roku 1492.

The Cantor’s Son,
Reż. Ilya Motyleff, USA, 1937, 90 min

Muzyczny film jidysz, będący kinowym debiutem kantora Moishe Oyshera. Krnąbrny młodzian wyjeżdża z polskiego sztetla na East Side w Nowego Jorku. Po kilku latach zmywania podłóg w nocnym klubie zostaje zauważony i staje się znanym artystą. W końcu powraca do rodzinnych stron i jednoczy się z rodzicami i ukochaną z lat dzieciństwa.

20 listopada 2008, godz. 18.00

Most nad Wadi
Reż. Barak Heymann, Tomer Heymann, Izrael, 2006, 55 min.

W 2004 roku grupa arabskich i żydowskich rodziców zdecydowała się stworzyć wspólnie dwunarodową, dwujęzyczną szkołę dla swoich dzieci. Otwarcie szkoły poprzedziły bardzo burzliwe dyskusje i spory. Niewątpliwie szlachetny, wypływający z idealistycznych pobudek pomysł okazał się niezwykle trudny w realizacji. Nawet sami rodzice musieli poradzić sobie z wieloma wątpliwościami. Niektórzy wycofali się z przedsięwzięcia...

Podziękowania dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego za pomoc i udostępnienie listy dialogowej.

26 listopada 2008, godz. 18.00

Think Pop-corn,
Reż. Dan Geva, Izrael, 2004, 60 min.

Naiwny dokumentalista, uzbrojony w 3 kamery i małą, prowizoryczną scenę, wyrusza w życiową podróż. Włóczy się po romantycznych miejscach swego ukochanego kraju, na zdezelowanym motorze, w poszukiwaniu prawdy. Gdziekolwiek się zatrzymuje, rozstawia scenę, 3 kamery i zaczyna kręcić, kłócąc się czy błagając ludzi by stanęli na jego scenie i opowiedzieli swoją prawdę. Film jest artystycznym hołdem oddanym Dżigi Wiertowowi, twórcy filmu „Człowiek z kamerą”.

27 listopada 2008, godz. 18.00

The Chosen Ones
Reż. Wendla Nölle, Niemcy, 2007, 88 min.

Reżyserka - Wendla Nölle podróżuje na Manhattan w poszukiwaniu młodego pokolenia muzyków żydowskich. Poznajemy ortodoksyjnych artystów żydowskich, łączących rap z talmudyczną wiedzą; Izraelczyków, miksujących muzykę swoich przodków i nowoczesne dźwięki, walczących o pokój na Bliskim Wschodzie; młodych muzyków blusowych, śpiewających prawie zapomniane pieśni kantoralne w połączeniu z afrykańskimi rytmami; zespół łączący funk z duchowością hebrajską i hebrajskimi tekstami. Występują: Balkan Beat Box, Y- Love, Jeremiah Lockwood & The Sway Machinery, Blue Fringe, Rav Shmuel.

Podziękowania dla Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy za udostępnienie listy dialogowej.

Wszystkie filmy wyświetlane z polską listą dialogową.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kejt
Naleśnik



Dołączył: 24 Wrz 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krakoff

PostWysłany: Pon 23:22, 06 Paź 2008    Temat postu:

wiem, że pewnie można gdzieś znaleźć taką informację, ale odpowiecie mi jeżeli zapytam, gdzie się te projekcje odbywają?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Salome
Kul (Cool)



Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Greifenberg

PostWysłany: Wto 11:44, 07 Paź 2008    Temat postu:

w Chederze na ul. Józefa 36 (budynek za Wysoką Synagogą, wejcie od ul.Jakuba)

info można znależć tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> Spojrzenie w przeszłość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin