Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Roztocza z nawozu lam świadkami upadku Inków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> CYWILIZACJE ANDYJSKIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Sob 20:18, 06 Paź 2007    Temat postu: Roztocza z nawozu lam świadkami upadku Inków

Roztocza z nawozu lam świadkami upadku Inków

Naukowcy są przekonani, że odkryli nowy sposób rejestrowania rozkwitu i upadku starożytnych cywilizacji – poprzez badanie skamieniałych roztoczy, żerujących na odchodach inwentarza domowego – donosi serwis internetowy BBC News.
Zespół naukowców z USA, Francji i Wielkiej Brytanii, badający roztocza uzyskane z gruntu w peruwiańskich Andach, doszedł do wniosku, że te niewielkie insekty mogą dostarczać poszlak o zmianach form gospodarowania oraz epidemii chorób w dziejach.

Naukowcy dokonali odkrycia podczas badań mułowych osadów dennych, pochodzących z jeziora znajdującego się w pobliżu Cuzco - centrum starożytnego państwa Inków - i ogłosili je w ostatnim numerze wydawnictwa "The Journal of Archeological Science".

Jak wyjaśnił dr Mick Frogley z Uniwersytetu Sussex, naukowcy szukali w osadach z jeziora śladów, mówiących o zmianach klimatycznych, ale ogromna ilość odkrytych roztoczy przykuła ich uwagę.

Małe insekty – o średnicy około 1 milimetra – były spokrewnione z roztoczami żyjącymi w kurzu, w dywanach i materacach.

Niektóre gatunki żyją wyłącznie na wilgotnych trawiastych równinach i pastwiskach, żywiąc się materią pochodzenia roślinnego, włącznie z odchodami pasących się tam zwierząt.

Naukowcy odkryli związek między olbrzymim wzrostem liczby roztoczy a rozwojem państwa Inków i jego ekspansją z rejonu Cuzco na początku XIV w. n.e. Nagły spadek liczby roztoczy odpowiada gwałtownemu zmniejszeniu liczebności lokalnej populacji po przybyciu hiszpańskich konkwistadorów.

Historyczne źródła podają również, że dwie trzecie liczby lam w rejonie Cuzco padło w tym czasie z powodu chorób skóry.

Zdaniem naukowców, metoda z roztoczami może mieć szersze zastosowanie w badaniach ekonomicznych i społecznych zmian także w przypadku innych kultur znanych w historii.

Dr Frogley zapowiedział, że naukowcy - zachęceni wynikami badań – podejmą teraz próbę zdobycia informacji o innych cywilizacjach, poprzedzających kulturę Inków w tym rejonie.

W dalszej kolejności możliwe są badania kolonizacji przez Wikingów Grenlandii, na której również istniała gospodarka oparta na zwierzętach. JACK


PAP - Nauka w Polsce


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> CYWILIZACJE ANDYJSKIE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin