Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Intrygujące odkrycia polskich archeologów w starożytnym mieś

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> MEZOAMERYKA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drPajChiWo
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 679
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zhonghua Renmin Gongheguo

PostWysłany: Sob 20:40, 06 Paź 2007    Temat postu: Intrygujące odkrycia polskich archeologów w starożytnym mieś

Intrygujące odkrycia polskich archeologów w starożytnym mieście Majów

Podczas drugiego sezonu wykopaliskowego w Nakum w Gwatemali polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali kolejnych intrygujących odkryć związanych z rytuałami pogrzebowymi i ofiarnymi Majów.

We wnętrzu jednej z badanych piramid, ponad dziesięć metrów poniżej jej wierzchołka, natrafili na kryptę grobową zawierającą pochówek osoby pochodzący z tzw. okresu protoklasycznego (ok. 100- 250 n.e.), najprawdopodobniej złożonej w ofierze. W kilku innych piramidach odkryli też bogate depozyty ofiarne, związane z rytuałami rozpoczynającymi ich rozbudowę w różnych okresach funkcjonowania. Jeden z nich zawierał niezwykle cenne znalezisko - dziewięć głów modelowanych w glinie, z których kilka przedstawia bóstwa Majów.

TAJEMNICE PZRESZŁOŚCI

Wykopaliska w Nakum prowadzone są od 2006 roku przez dwóch młodych archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Jarosława Źrałkę i mgr Wiesława Koszkula. Badania w tym stanowisku wskazują, iż rozwijało się ono od ok. VIII/VI wieku p.n.e. do ok. X wieku n.e., kiedy to zostało prawie całkowicie opuszczone. Porośnięte obecnie przez dżunglę kompleksy pałacowe i świątynne kryją w sobie wiele tajemnic o ludziach którzy je kiedyś zamieszkiwali i użytkowali.

Polscy archeolodzy wysunęli między innymi hipotezę, iż dwie piramidy wzniesione po wschodniej stronie centralnego placu w Akropolu w Nakum mogą zawierać grobowce elity Majów, zamieszkującej założenia pałacowe zbudowane po zachodniej stronie tego placu.

Hipotezę tę potwierdzili w trakcie prac w pierwszym sezonie badawczym w roku 2006, odkrywając w jednej z tych piramid pierwszy grobowiec królewski w tym ośrodku. Zawierał on pochówek kobiety i wiele bogatych darów grobowych, w tym wyjątkowo rzadki jadeitowy pektorał pokryty z jednej strony rytym przedstawieniem przodka, a z drugiej inskrypcją hieroglificzną.

W tym roku archeolodzy otworzyli wykop w podłodze tego grobowca i około sześć metrów poniżej odkryli kryptę kamienną z pochówkiem osoby leżącej na plecach, z głową skierowaną na południe. Niezwykle ciekawy jest fakt, iż głowę tej osoby złożono do pięknie malowanego naczynia ceramicznego, przykrywając ją kolejnym, malowanym w geometryczne wzory naczyniem. Jest możliwe, iż osobę tę złożono w ofierze w trakcie jakichś obrzędów, chociaż charakterystyczne ułożenie głowy w naczyniach może również odzwierciedlać specyficzny rytuał pogrzebowy z przełomu okresu protoklasycznego i wczesnego okresu klasycznego (ok. II-III w. n.e.).

ŚLADY MINIONEJ EPOKI

W sąsiedniej piramidzie, kilka metrów poniżej wierzchołka naukowcy natrafili na dwie bardzo dobrze zachowane komnaty, pochodzące z ok. V-VI w. n.e. W ścianie jednej z nich odkryto mały, okrągły wkop rabunkowy, który doprowadził do sklepionego, częściowo zasypanego luźną ziemią pomieszczenia, kształtem i rozmiarami przypominającego grobowiec.

"Usuwając z niego ziemię odsłoniliśmy wymalowane na północnej ścianie przedstawienie głowy śpiewającego człowieka oraz małe wejście z wymodelowanymi w stiuku uchwytami służącymi do jego zamknięcia. Dalsze badania wykazały, iż do pomieszczenia tego wchodziło się z wąskiego, zamkniętego przejścia między dwiema piramidami, co dodatkowo podkreśla jego niezwykły charakter użytkowy. Ludzkie zęby i paciorek, odkryte w warstwie ziemi leżącej bezpośrednio na jego podłodze wskazują na powiązania tej komnaty z rytuałami pogrzebowymi. Być może służyła ona przez jakiś czas jako miejsce przygotowania zmarłych do ostatecznego spoczynku lub później jako grobowiec, który został następnie obrabowany, niewykluczone iż przez samych Majów" - opowiadają archeolodzy.

Tegoroczne badania w Nakum przyniosły również ciekawe odkrycia depozytów ofiarnych związanych najpewniej z rytuałami inicjującymi rozbudowę niektórych piramid. Szczególnie ciekawe są dwa depozyty protoklasyczne odkryte w jednej z piramid w północnej części Nakum.

Około siedem metrów pod jej płaskim szczytem na jednej z podłóg natrafiono na kościane cylindryczne ozdoby wykonane najprawdopodobniej z długich kości ludzkich, dyski ceramiczne z perforowanymi otworami, jadeitowe paciorki oraz jadeitowy wisiorek, przedstawiający głowę małpy, lub też głowę człowieka z nałożoną maską przedstawiającą małpę. W centrum depozytu znajdowało się naczynie ułożone dnem do góry, pod którym złożono skupisko kamyków, fragmenty gliny, ziemi i piasku.

"Być może symbolizują one materiały wypełniska, którym przykryto depozyt, rozpoczynając powiększanie i przebudowę piramidy. Pod podłogą na której złożono ten depozyt ofiarny, odkryliśmy kolejny, leżący na jeszcze wcześniejszej podłodze. Zawierał on między innymi dziewięć głów modelowanych w glinie, z których kilka przedstawia bóstwa Majów, niezwykły ceramiczny cylinder z przykrywkami oraz kolejny jadeitowy wisiorek z wizerunkiem głowy małpy" - mówią odkrywcy.

Wyjątkowo cennym odkryciem w tym depozycie są gliniane głowy bóstw Majów. Analizy tego depozytu wciąż jeszcze trwają, ale jest możliwe, iż liczba tych głów nawiązuje w jakiś sposób do dziewięciu poziomów, z których według wierzeń większości ludów mezoamerykańskich składał się Świat Podziemny.

BADANIA TRWAJĄ...

W przyszłym roku badania będą kontynuowane w najciekawszych piramidach, zwłaszcza w tych, w których archeolodzy odkryli grobowce i kryptę. Przypuszcza się, iż mogą one zawierać kolejne grobowce i pochówki z innych okresów, co pozwoli na lepsze poznanie Majów z Nakum i ich rytuałów grobowych.

Szczególną uwagę Polacy poświęcą również piramidzie, w której odkryli protoklasyczne depozyty, gdyż pod nimi mogą znajdować się jeszcze wcześniejsze dary ofiarne. Ważne będzie również ustalenie detali architektonicznych tej piramidy, zwłaszcza w jej najwcześniejszych fazach.


PAP - Nauka w Polsce, Wiesław Koszkul z Gwatemali


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ Strona Główna -> MEZOAMERYKA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin